Antalya'da Kâhta OSB Konuşuldu.

Antalya'da Kâhta OSB Konuşuldu.

Kâhta OSB'de görevli Yüksek Elektrik Mühendisimiz Ömer Çelebi, Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi tarafından düzenlenen 9.Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumunda ‘Kâhta OSB’de yenilenebilir enerji kaynaklı ilk badem işleme tesisi uygulaması’ konulu bir bildiri sundu.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının; teknolojik gelişmeler, ekonomik, toplumsal ve çevresel etkileri dahil olmak üzere çok boyutlu olarak ele alındığı sempozyumda akademisyenler, mühendisler, sanayiciler, kamu yetkilileri bilgi ve deneyimlerini paylaştı. Sempozyumun ilk gün oturumları iki ayrı salonda eş zamanlı olarak yapıldı. Üç gün süren ve yoğun katılımın olduğu sempozyum kapsamında 9 oturumda 41 bildiri sunumu yapılırken, Kâhta OSB’de görevli Yüksek Elektrik Mühendisi Ömer Çelebi de ‘Kâhta OSB’de yenilenebilir enerji kaynaklı ilk badem işleme tesisi uygulaması’ konulu bir bildiri sundu.

Bildiri hakkında açıklama yapan Ömer Çelebi, "Türkiye’de 50 bin dekar arazi ve 6 bin 500 ton yıllık badem üretimi ile Adıyaman birinci sırada yer alıyor. Dolayısıyla bu büyük üretim kapasitesi büyük işleme tesislerinin gerekliliğini ve enerji talebini beraberinde getiriyor. Hali hazırda Kâhta OSB’de dört tane badem işleme tesisinin inşaatı devam ediyor. Bunlardan birisi Güneş Enerji Santrali kurularak gerçekleştiriliyor. Türkiye’de ilk uygulama olması nedeniyle Antalya’da gerçekleştirilen sempozyumda sektörle iç içe olan tüm temsilcilere bu uygulamayı anlattık. Umarım yenilenebilir kaynaklar bundan sonra kurulacak tüm badem tesisleri için rol model olacaktır" şeklinde konuştu.

Etkinlik, forum serbest kürsü ile sona erdi. 

Kaynak: Kahtases

 Duyurular

Tüm Duyurular